YENİKAPI – ALİBEYKÖY ATIKSU TÜNELİ İNŞAATI’NDA TÜNEL AÇMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI. 27.12.2013

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ – İSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN İHALESİ YAPILAN VE HOLDİNGİMİZ ŞİRKETLERİNDEN İLCİ İNŞAT A.Ş. İLE ÖZGÜN İNŞAAT A.Ş. TARAFINDAN OLUŞTURULAN İŞ ORTAKLIĞI TAAHHÜDÜ ALTINDA YAPIMI DEVAM EDEN YENİKAPI – ALİBEYKÖY ATIKSU TÜNELİ İNŞAATI İŞİNDE TÜNEL DELME İŞLEMİ TAMAMLANDI.

ÇAPI 4.6 METREYİ BULAN HERRENKNECHT MARKA TBM ( TUNNEL BORING MACHINE)  , İSTANBUL AVRUPA YAKASI (YENİKAPI-ALİBEYKÖY) İKİNCİ KISIM TÜNEL İNŞAATINDA GÖREV YAPIYOR. TEMMUZ 2013 TARİHİNDE TAMAMLANMASI PLANLANAN TÜNELİN UZUNLUĞU 9.350 METRE OLACAK.

HALİÇ 1954 YILINDA SANAYİ BÖLGESİ İLAN EDİLMESİNİN ARDINDAN HIZLA KİRLENMEYE BAŞLADI.BU SÜREÇTEN SONRA HALİÇ’İN KURTARILMASI HEP GÜNDEMDE OLDU.BİR ÇOK PROJE ÜRETİLDİ ANCAK YAKIN ZAMANA KADAR İLERLEME KAYDEDİLEMEDİ.ŞİMDİLERDE HALİÇ’İN KURTARILMASININ TEMEL AYAKLARINDAN BİRİ OLAN;HALİÇ’E ATIK SULARIN GİRİŞİNİN ÖNLENMESİ VE ARITMA TESİSLERİNE İLETİLMESİ ANLAMINDA BÜYÜK ÇAPLI PROJELER HAYATA GEÇİRİLİYOR.BU ÇALIŞMALAR HALİÇ’İN VE ÇEVRESİNİN YENİDEN DÜZENLENMESİ, GEÇMİŞTEKİ TARİHİ VE KÜLTÜREL ÖZELLİĞİN GERİ KAZANDIRILABİLMESİ İÇİN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE İSKİ TARAFINDAN DÜNYANIN EN BÜYÜK ÇEVRE KORUMA PROJELERİNDEN “HALİÇ ÇEVRE KORUMA PROJESİ” KAPSAMINDA YÜRÜTÜLÜYOR.YAPILMAKTA OLAN PROJENİN AMACI GAZİOSMANPAŞA EYÜP VE FATİH İLÇELERİNİN ATIK SULARINI YENİKAPI ATIKSU ARITMA TESİSİ’NE ULAŞTIRMAKTIR.

PROJE KAPSAMINDA BULUNAN 1000 METRE UZUNLUĞUNDAKİ BRANŞMAN TÜNELLERİ, 8 ADET ŞAFT İNŞAATI TAMAMLANMIŞ OLUP, TBM İLE AÇILAN VE SEGMENT KAPLANAN 9350 METRELİK KISIM TAMAMLANMIŞTIR.