ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANIMIZ SAYIN BİNALİ YILDIRIM TARAFINDAN EKOVİTRİN DERGİSİ OKURLARINCA “YILIN PROJESİ” SEÇİLEN “MAVİ TÜNEL VE BAĞBAŞI BARAJI PROJESİ” NİN ÖDÜLÜ VERİLDİ. 19.07.2013

“EKOVİTRİN” DERGİSİ TARAFINDAN 12 YILDIR DÜZENLENEN “YILIN STARLARI” ANKETİNDE BU YIL HOLDİNGİMİZ ŞİRKETLERİNDEN İLCİ İNŞAAT A.Ş. TAAHHÜDÜ ALTINDA YAPIMI TAMAMLANAN “MAVİ TÜNEL VE BAĞBAŞI BARAJI İNŞAATI” İŞİ YILIN PROJESİNE ADAY GÖSTERİLMİŞTİ.
YAKLAŞIK 3 AY DEVAM EDEN VE 24 NİSAN 2013 TARİHİNDE TAMAMLANAN “YILIN STARLARI ” OYLAMASINA 270.992 KİŞİ KATILMIŞ OLUP, YAPILAN BU DEĞERLENDİRME SONUCUNDA HOLDİNGİMİZ ŞİRKETLERİNDEN İLCİ İNŞAAT A.Ş. TARAFINDAN YAPIMI SÖZLEŞME ŞARTLARINA GÖRE TAMAMLANMASI GEREKEN TARİHTEN 1 YILÖNCE TAMAMLANARAK, TESLİM EDİLEN  “MAVİ TÜNEL VE BAĞBAŞI BARAJI İNŞAATI” “YILIN PROJESİ” SEÇİLEREK BİRİNCİLİK ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR.

115,5 METRE YÜKSEKLİĞİNDE VE 4 MİLYON M3 GÖVDE HACMİNE SAHİP OLAN ÖN YÜZÜ BETON KAPLI KAYA DOLGU BARAJ TİPİNE SAHİP OLAN BAĞBAŞI BARAJINDA DEPOLANACAK OLAN 205 MİLYON m3 SU, TOPLAM UZUNLUĞU 17034 METRE VE 4,20 ÇAPINDAKİ TÜNEL AÇMA MAKİNASI ( TBM ) İLE AÇILAN MAVİ TÜNELİ İLE KONYA OVASINA AKITILACAKTIR. BU SAYEDE KONYA İLİNDEKİ YAKLAŞIK 250 BİN HEKTAR TARIM ARAZİSİNİN SULANMASI SAĞLANACAKTIR.

AKDENİZ’E AKIP GİDEN SULARIN ÖNEMLİ BİR KISMININ KONYA OVASINA AKTARILMASINI İHTİVA EDEN PROJE, YUKARI GÖKSU HAVZASINDAN KONYA KAPALI HAVZASI’NA HAVZALAR ARASI SU TRANSFERİ YOLUYLA 414 MİLYON M3 SU SAĞLANACAKTIR. FAALİYETE GEÇECEK BU PROJELERLE, KONYA KAPALI HAVZASINA SU AKTARIMININ YANI SIRA KONYA İLİ VE ÇEVRE İLÇELERİNİN UZUN VADEDE İÇME VE KULLANMA SUYU TEMİNİ VE ÜLKEMİZİN TAHIL AMBARI OLAN KONYA OVASININ SU İHTİYAÇLARININ BİR BÖLÜMÜNÜN KARŞILANMASI HEDEFLENMİŞTİR. PROJENİN HAYATA GEÇMESİ KONYA OVASI’NDA ÇİFTÇİ İÇİN BOLLUK VE BEREKETİ TEMİN ETMİŞ OLACAKTIR.

İSTANBUL SÜTLÜCE KONGRE MERKEZİNDE YAPILAN ÖDÜL TÖRENİNE ULAŞTIRMA DENZİCİLİK VE HABERLEŞME BAKANMIZI SAYIN BİNALİ YILDIRIM, AZERBAYCAN CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI ALİ HASANOV, HOLDİNGİMİZ YÖNETİM KURULU ÜYESİ SAYIN SERDAR YILDIZ, EKOVİTRİN YÖNETİCİLERİ VE ÖDÜL ALAN DİĞER KURULUŞLARIN YÖNETİCİLERİ İLE BİRLİKTE YOĞUN BİR MEDYA KATILIMI OLMUŞTUR.

DETAYLI BİLGİ İÇİN: http://www.ekovitrin.com/guncel/yilin-projesi-mavi-tunel-bagbasi-baraji-h39432.html