Suruç Ovası, Su İle Buluştu… – 18.12.2016

DÜNYANIN 5. BÜYÜK SULAMA TÜNELİ

HOLDİNGİMİZ ŞİRKETLERİNDE İLCİ İNŞAAT A.Ş. TARAFINDAN YAPIMI GERÇEKLEŞTİRİLEN VE CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN TARAFINDAN 2014 YILINDA AÇILIŞI YAPILAN SURUÇ TÜNELİ, 17.185 METRE UZUNLUĞUNDA, 7 METRE ÇAPINDA TÜNEL DELME MAKİNESİYLE AÇILAN, DÜNYANIN VE TÜRKİYE’NİN EN UZUN SULAMA TÜNELİ OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYOR. SURUÇ TÜNELİN’DEN GEÇEN SU 4,5 MİLYON M³ KAPASİTELİ TAŞBASAN DEPOLAMASINA, ORADANDA SAĞ VE SOL ANA KANALLAR VASITASIYLA BEREKETLİ SURUÇ TOPRAKLARINA ULAŞIYOR.

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ PROJESİ GAP KAPSAMINDA İNŞA EDİLEN VE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK, DÜNYANIN DA 5. BÜYÜK SULAMA TÜNELİ OLAN SURUÇ TÜNELİ’NDEN, SURUÇ OVASI’NA ADETA BİR NEHİR AKIYOR.

BAŞBAKANIMIZ PROF. DR. AHMET DAVUTOĞLU TARAFINDAN DAHA ÖNCE AÇIKLANAN SURUÇ OVASI’NA SU VERİLECEĞİ MÜJDESİ, ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ (DSİ) GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN VE FİRMAMIZIN ÖZVERİLİ ÇALIŞMALARI NETİCESİNDE BAŞARIYA ULAŞTI VE SURUÇ OVASI, SU İLE BULUŞTU.

SURUÇ OVASI, FIRAT NEHRİ’NİN SULARI İLE HAYAT BULUYOR

DSİ TARAFINDAN UYGULAMAYA KONULAN SURUÇ OVALARI SULAMASI PROJESİ İLE 950 BİN 970 DÖNÜM ARAZİNİN SULANMASI HEDEFLENİYOR. BUNUN 570 BİN DÖNÜMÜ DE GAP EYLEM PLANI KAPSAMINDA YER ALIYOR.

SURUÇ OVASI POMPAJ SULAMASINDA 526 KOTUNDAN ALINAN SU, P1 POMPA İSTASYONU VASITASIYLA 60 METRE TERFİ ETTİRİLEREK 29.570 METRE UZUNLUĞUNDA 90 M3 KAPASİTELİ ANA İLETİM KANALINDAN GEÇEREK SURUÇ TÜNELİ’NE ULAŞIYOR.

SONUÇ OLARAK, SURUÇ OVASI FIRAT NEHRİ’NİN SULARI İLE HAYAT BULMAYA DEVAM EDİYOR.

SURUÇ OVASI’NDA 950 BİN 970 DÖNÜM ZİRAİ ARAZİYE SU SAĞLAYACAK VE DÜNYANIN EN UZUN 5. TÜNELİ OLAN SURUÇ TÜNELİ İLE İLK PLANDA 54.500 DEKAR ZİRAİ ARAZİYE SU VERİLECEK. 2015 YILI SONUNA KADAR SULANACAK ALANIN KADEMELİ OLARAK 570 BİN DEKARA ÇIKARILMASI HEDEFLENİYOR.