MARDİN – CEYLANPINAR ANA KANALI 1.KISIM İNŞAATI İŞLETMEYE AÇILDI.15.09.2014

HOLDİNGİMİZ ŞİRKETLERİNDEN İLCİ İNŞAAT A.Ş. TAAHHÜDÜ ALTINDA YAPIMI TAMAMLANAN, MARDİN CEYLANPINAR ANA KANALI 1.KISIM İNŞAATI İŞİNİN AÇILIŞI 3 HAZİRAN 2012 TARİHİNDE BAŞBAKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN, ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANIMIZ SAYIN PROF.DR. VEYSEL EROĞLU, KALKINMA BAKANIMIZ SAYIN CEVDET YILMAZ, MALİYE BAKANIMIZ SAYIN MEHMET ŞİMŞEK, GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANIMIZ SAYIN MEHDİ EKER, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANIMIZ SAYIN FARUK ÇELİK, ŞANLIURFA MİLLETVEKİLLERİMİZ, DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN AKİF ÖZKALDI’ NIN KATILDIĞI BİR TÖRENLE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİ.

AÇILIŞI YAPILAN BU TESİS İLE 170.000 HEKTARLIK ALANDA SULU TARIMA GEÇİLECEK OLUP FIRAT NEHRİ’ NİN SUYUNU MARDİN VE CEYLANPINAR’IN BEREKETLİ OVALARINA TAŞIYACAK OLAN PROJENİN CAN DAMARIDIR. 3 KISIM OLARAK İHALE EDİLEN ANA KANALIN DİĞER 2 KISMINI YAPAN YÜKLENİCİ FİRMALARIN TAAHHÜDÜNDEKİ KISIMLARI DA TAMAMLAMASIYLA, TESİS İŞLETMEYE ALINMIŞTIR.

MARDİN-CEYLANPINAR ANA KANALI 1.KISIM İNŞAATI İŞİNDE ANA KANAL UZUNLUĞU 28.500 METRE, KANAL GENİŞLİĞİ 49 METRE VE TAŞIDIĞI SU DEBİSİNİN İSE 187 METREKÜP/SANİYE OLDUĞU GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA TAŞIDIĞI SU MİKTARI ÜLKEMİZDEKİ BİRÇOK NEHİRDEN DAHA BÜYÜK SU KAPASİTESİNE SAHİPTİR. ADI GEÇEN İŞİN SÖZLEŞME ŞARTLARINA GÖRE BİTİŞ TARİHİ 30 ARALIK 2013 İKEN 3 HAZİRAN 2012 TARİHİNDE TAMAMLANMIŞ OLUP, BİTİRİLMESİ GEREKEN TARİHTEN 18 AY ÖNCE TAMAMLANARAK İDARESİNE TESLİM EDİLMİŞTİR.