İSKİ ” GALATA – CENDERE – BALTALİMANI ATIKSU TÜNELİ İNŞAATI” İŞİNDE 4250 METRELİK İLK TÜNELDE KAZI ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI. – 15.04.2015

T.C. İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI – İSTANBUL SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (İSKİ) TARAFINDAN İHALESİ YAPILAN VE HOLDİNGİMİZ ŞİRKETLERİNDEN İLCİ İNŞAAT A.Ş. İLE ÖZGÜN İNŞAAT LTD.ŞTİ TARAFINDAN OLUŞTURULAN İŞ ORTAKLIĞI TARAFINDAN VERİLEN TEKLİF İŞVEREN İDARE TARAFINDAN UYGUN BULUNARAK, “AVRUPA 1. BÖLGE 2012 YILI 2. KISIM TÜNEL (GALATA-CENDERE-BALTALİMANI ATIKSU TÜNELİ) İNŞAATI” İŞİNİN SÖZLEŞMESİ 22 MART 2013 TARİHİNDE İMZALANMIŞTI.

Video – 1
Video – 2

İSTANBUL İLİ, ŞİŞLİ, SARIYER, KAĞITHANE İLÇELERİ SINIRLARI İÇERSİNDE BULUNAN TÜNEL İNŞAATI TBM (TÜNEL AÇMA MAKİNESİ) MAKİNESİYLE AÇILACAK OLUP, 7851 METRE UZUNLUĞUNDA VE 3,60 METRE İÇ ÇAPINDADIR. TÜNEL İNŞAATI İLE KAĞITHANE İLÇESİNİN ATIK SULARI, 7,50 – 9.0 METRE ÇAPINDA İKİ ADET TÜNEL ŞAFTI İLE TOPLANIP BALTALİMANI ATIKSU ARITMA TESİSİNE AKTARILMAK SURETİYLE, HALİÇİ KURTARMA PROJESİNİN ÖNEMLİ BİR AYAĞINI OLUŞTURACAKTIR. İŞ MUHTEVASINDA AYRICA, 2 METRE ÇAPINDA BETONARME BORU SÜRME (İTME) İŞİDE YAPILACAKTIR.


7,50 – 9,00 METRE ÇAPINDAKİ İKİ ADET TÜNEL ŞAFTI İNŞAATINDA ÇALIŞMALAR DAHA ÖNCE TAMAMLANMIŞTI. ŞAFT İMALATLARI TAMAMLANDIKTAN SONRA TÜNEL AÇMA İNŞAATINI GERÇEKLEŞTİRECEK OLAN TBM ( TUNNEL BORNING MACHINE) BU ŞAFTLARDAN İNDİRİLMİŞ VE ŞAFT İÇERSİNDE GEREKLİ MONTAJ İŞLEMİ TAMAMLANDIKTAN SONRA TÜNEL KAZI ÇALIŞMALARINA BAŞLANMIŞTI. TBM İLE İMALATINA DEVAM ETTİĞİMİZ BALTALİMANI-CENDERE HATTINDA TÜNEL KAZISI TAMAMLANMIŞTIR. HAT UZUNLUĞU 4250MT OLUP AYLIK ORTALAMA 460MT KAZI İLERLEMESİ YAPILMIŞTIR. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ OLARAK İŞ KAZASI VE GÜN KAYBIMIZ OLMAMASI YAPILAN ÇALIŞMADA AYRICA MEMNUNİYET VERMİŞTİR.

YİNE AYNI PROJE KAPSAMINDA BULUNAN VE İHALE PROJESİNE GÖRE GÜZERGAH DEĞİŞİKLİĞİ YAPTIĞIMIZ BALTALİMANI-GALATA TÜNELİ 5250 MT HATTIMIZA; BALTALİMANI ŞAFTINDA TBM MONTAJ VE KUYRUK TÜNELİ İMALATIMIZIN TAMAMLANMASI VE MAKİNAMIZIN GEREKLİ BAKIMLARI YAPILDIKTAN SONRA, 05.06.2015 TARİHİNDE KAZI ÇALIŞMASINA BAŞLAMAYI PLANLAMAKTAYIZ.