GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANIMIZ SAYIN MEHDİ EKER, SİLVAN BARAJI İNŞAATINI ZİYARET ETTİLER.- 01.04.2013

DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN İHALE EDİLEN VE HOLDİNGİMİZ ŞİRKETLERİNDEN İLCİ İNŞAAT A.Ş İLE YÜKSEL İNŞAAT A.Ş. TARAFINDAN OLUŞTURULAN İŞ ORTAKLIĞI TAAHHÜDÜNDE KALARAK SÖZLEŞMESİ İMZALANDIKTAN SONRA YAPIMINA BAŞLANAN SİLVAN BARAJI İNŞAATI’NIN TEMEL ATMA TÖRENİ,ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANIMIZ SAYIN PROF.DR VEYSEL EROĞLU, MALİYE BAKANIMIZ SAYIN MEHMET ŞİMŞEK, KALKINMA BAKANIMIZ SAYIN CEVDET YILMAZ VE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANIMIZ SAYIN MEHDİ EKER’İN KATILIMIYLA 4 MAYIS 2012 TARİHİNDE YAPILMIŞTI.

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANIMIZ SAYIN MEHDİ EKER’İN PROJEYE GÖSTERDİĞİ ALAKA VE ÖNEMİN BİR GÖSTERGESİ OLARAK, BARAJ ŞANTİYESİNİ SAYIN DİYARBAKIR VALİSİ MUSTAFA TOPRAK İLE BİRLİKTE ZİYARET ETMİŞLERDİR. SAYIN BAKANIMIZ İNCELEMELERDE BULUNMUŞ VE GÖSTERİLEN GAYRETTEN DOLAYI ÇALIŞANLARIMIZA TAKDİRLERİNİ VE MEMNUNİYETLERİNİ İLETEREK İNŞAAT SAHASINDAN AYRILMIŞLARDIR.

DİYARBAKIR’IN SİLVAN İLÇESİNDE YAPIMINA BAŞLANAN SİLVAN BARAJI İNŞAATI,
ATATÜRK BARAJI’NDAN SONRA GAP BÖLGESİNDE YER ALAN EN BÜYÜK SULAMA BARAJI OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIMAKTADIR SİLVAN BARAJI İLE 318 BİN KİŞİNİN İSTİHDAM EDİLMESİ SAĞLANACAK. BARAJ, 7 MİLYAR METREKÜP GÖL HACİMLİ OLUP 5 YILDA TAMAMLANACAK. HİZMETE GİRDİĞİNDE 160 MEGAVAT HİDROELEKTRİK SANTRAL GÜCÜNE SAHİP OLACAK OLAN BARAJ İLE AYNI ZAMANDA 245 BİN HEKTARLIK ALANIN SULANMASI DA SAĞLANACAK SİLVAN BARAJ ‘ ININ ÖN YÜZÜ BETON KAPLAMALI KAYA DOLGU OLARAK İNŞA EDİLECEK. GÖVDE YÜKSEKLİĞİ 174,5 METRE, KRET BOYU 440 METRE VE GÖVDE HACMİ 8 MİLYON 500 BİN METREKÜP OLACAK. BARAJ İLE ÜLKE EKONOMİSİNE YILDA 900 MİLYON LİRA KATKI SAĞLANMASI PLANLANMIŞTIR.

http://www.tarimtv.gov.tr/HD1534_bakan-eker-silvan-barajinda-incelemelerde-bulundu.html