BAŞBAKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN “BAĞBAŞI BARAJI VE MAVİ TÜNELİ” AÇILIŞ MERASİMİNE KATILDI.-18.12.2012

HOLDİNGİMİZ ŞİRKETLERİNDEN İLCİ İNŞAAT A.Ş. TAAHHÜDÜ ALTINDA YAPIMI TAMANLANAN “BAĞBAŞI BARAJI VE MAVİ TÜNELİ İNŞAATI” İŞİNİN AÇILIŞI BAŞBAKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.

MERASİME SAYIN BAŞBAKANIMIZIN YANI SIRA BAŞBAKANIMIZIN KIZI SÜMEYYE ERDOĞAN, ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI SAYIN PROF. DR. VEYSEL EROĞLU, SAĞLIK BAKANI SAYIN RECEP AKDAĞ, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI SAYIN ERTUĞRUL GÜNAY, KONYA VALİSİ SAYIN AYDIN NEZİH DOĞAN, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKAN YARDIMCISI SAYIN HALİL ETYEMEZ, MİLLİ EĞİTİM BAKAN YARDIMCISI SAYIN ORHAN ERDEM, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN TAHİR AKYÜREK VE KONYA MİLLETVEKİLLERİMİZ, DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRÜMÜZ AKİF ÖZKALDI VE YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SAYIN METİN İLCİ’DE KATILDI.

115,5 METRE YÜKSEKLİĞİNDE VE 4 MİLYON M3 GÖVDE HACMİNE SAHİP OLAN ÖN YÜZÜ BETON KAPLI KAYA DOLGU BARAJ TİPİNE SAHİP OLAN BAĞBAŞI BARAJINDA DEPOLANACAK OLAN 205 MİLYON m3 SU, TOPLAM UZUNLUĞU 17034 METRE VE 4,20 ÇAPINDAKİ TÜNEL AÇMA MAKİNASI ( TBM ) İLE AÇILAN MAVİ TÜNELİ İLE KONYA OVASINA AKITILACAKTIR. BU SAYEDE KONYA İLİNDEKİ YAKLAŞIK 250 BİN HEKTAR TARIM ARAZİSİNİN SULANMASI SAĞLANACAKTIR.

AKDENİZ’E AKIP GİDEN SULARIN ÖNEMLİ BİR KISMININ KONYA OVASINA AKTARILMASINI İHTİVA EDEN PROJE, YUKARI GÖKSU HAVZASINDAN KONYA KAPALI HAVZASI’NA HAVZALAR ARASI SU TRANSFERİ YOLUYLA 414 MİLYON M3 SU SAĞLANACAKTIR. FAALİYETE GEÇECEK BU PROJELERLE, KONYA KAPALI HAVZASINA SU AKTARIMININ YANI SIRA KONYA İLİ VE ÇEVRE İLÇELERİNİN UZUN VADEDE İÇME VE KULLANMA SUYU TEMİNİ VE ÜLKEMİZİN TAHIL AMBARI OLAN KONYA OVASININ SU İHTİYAÇLARININ BİR BÖLÜMÜNÜN KARŞILANMASI HEDEFLENMİŞTİR. PROJENİN HAYATA GEÇMESİ KONYA OVASI’NDA ÇİFTÇİ İÇİN BOLLUK VE BEREKETİ TEMİN ETMİŞ OLACAKTIR.