5 Dev Tesisin Temeli Şanlıurfa’da Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Tarafından Atıldı.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Şanlıurfa’da düzenlenen Şanlıurfa Taşkın Koruma 3. Kısım, Bozova 2. Kısım Ana Kanalı, Yaylak Beldesi Taşkın Koruma, Bozova pompaj sulama Günışık ana kanalı ve Buğday Höyük sulaması tesislerinin temel atma merasimine iştirak etti.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ”Sadece Devlet Su İşleri Şanlıurfa’ya 2003’ten bu yana 2.1 milyar lira yatırım yaptı. Bakanlığımın yaptığı toplam yatırım ise 2.5 milyar liraya ulaştı. Bundan sonra da bu yatırımlara devam edeceğiz” dedi.
AK Parti Hükümetinin çalışmalarını anlatan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ”Yüzde 100 enflasyonun yaşandığı günleri gördük. Bugün enflasyon tek haneli rakamlara indi. Bu Başbakanımızın yazdığı bir destandır. Tarih bunu milat olarak yazacak” dedi.
Türkiye’nin her yerinde devasa yatırımlara imza attıklarını ifade eden Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, IMF borçlarının bitirildiğini, Merkez Bankası’nın kasasının doldurulduğunu, bütün ülkenin şantiye haline geldiğini kaydetti.Çevre yatırımlarına da değinen Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları söyledi:

”DSİ Genel Müdürlüğümüz gerçekten destan yazıyor. 2003’ten bu yana 900’den fazla tesis açtık. Bir milyon hektardan fazla alanı modern sulamaya açtık. 25-30 milyon nüfusa içme suyu getirdik. Başkalarının hayal edemeyeceği projeleri hayata geçirdik. Şanlıurfa için de önemli yatırımlar yaptık. Peygamberler şehri güzel Şanlıurfa’yı geleceğe hazırlamak boynumuzun borcu. Harran Ovası’nda, bu güzel topraklarda su olmadan verim alınamıyor. Su ile tarım yapıldığında verim 6-13 kata kadar artıyor. Bu üretim demek, refah demek.”
GAP’ın göreve geldiklerinde gereken hızda yürümediğini anlatan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel  Eroğlu, GAP’ta kendilerinden önce sulamaya sadece 188 milyon TL ayrıldığını, kendilerinin ise bu sene 1 milyar 400 milyon liralık bütçe ayırdıklarını bildirdi.
”Şanlıurfa’nın gönlümüzde ayrı bir yeri var” diyen Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Şanlıurfa ovalarını yaptıkları tesislerle oya gibi işlediklerini ifade etti.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Şanlıurfa’da temeli atılan 5 tesise ilişkin, ”Tesislerin peygamberler şehri Şanlıurfa’ya bereket getirmesini diliyorum. Bu tesisler 26 bin 300 hektar alana su getirecek. Yıllık 67 milyon lira net gelir artışı sağlanacak” dedi.
Prof. Dr. Veysel Eroğlu, konuşmalarının ardından yüklenicisi olan müteahhitleri sahneye çağırarak temeli atılan tesislerin bitiş tarihi konusunda pazarlık yaptı. Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2013 yılının Ağustos ayında bitirilmesi planlanan tesislerin ”12.12.2012 tarihinde saat 12.12’de bitirilmesini” istedi.
Protokol, bu tarih üzerinden imzalandı. Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve beraberindekiler tesislerin bulunduğu bölgelere canlı bağlantılar gerçekleştirerek salondan butonlarla temel atma işlemini gerçekleştirdi.

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan da peygamberler şehri Şanlıurfa’nın GAP Eylem Planının merkezi olduğunu söyledi. Türkiye’de üretilen pamuğun ve mercimeğin yüzde 40’ının, fıstığın yüzde 52’sinin Şanlıurfa’da üretildiğini belirten Okutan, ”GAP ile sulanan arazi 3 kata çıkacak. 2 milyar dolar olan tarım gelirinin 10 milyar dolara yaklaşması içten bile değil” dedi.