SURUÇ’UN RÜYASI GERÇEKLEŞTİ, DÜNYANIN EN BÜYÜK 5. SU İLETİM TÜNELİNDE GEÇİCİ KABUL İŞLEMLERİ BAŞLADI. 04.03.2016

17185 METRE UZUNLUĞU VE 7 METRE ÇAPI İLE ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK, DÜNYANIN İSE EN BÜYÜK 5. SU İLETİM TÜNELİ OLAN “SURUÇ TÜNELİ İNŞAATI” İŞİNDE ÇALIŞMALAR TAMAMLANARAK GEÇİCİ KABUL İŞLEMLERİ BAŞLAMIŞTIR..

ŞANLIURFA İLİNİN SURUÇ İLÇESİNİN GİRİŞİNDE, İLÇE MERKEZİNE VARMADAN EVVEL 4 METRE YÜKSEKLİĞİNDEKİ BİR KAYANIN ÜZERİNDE YAKLAŞIK 40 YILDIR AYNEN ŞU İFADE YER ALMAKTADIR. “SURUÇ SUYA HASRET”

 

CUMHURİYETİN KURULDUĞU 1923 YILINDAN BU YANA BİR TÜRLÜ ÇÖZÜM BULUNAMAYAN ŞANLIURFA İLİMİZİN SURUÇ İLÇESİNDEKİ SUSUZLUK PROBLEMİNE KESİN ÇÖZÜM OLARAK GEÇMİŞ HÜKÜMETLER DÖNEMİNDE PLANLANAN ANCAK, YAPIMI BİR TÜRLÜ GERÇEKLEŞTİRİLEMEYEN, SURUÇ TÜNELİ İNŞAATI, 2003 YILINDA SAYIN PROF.DR. VEYSEL EROĞLU’NUN DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRÜ OLMASINDAN SONRA, KENDİSİ TARAFINDAN PROJELERİ TOZLU RAFLARDAN ÇIKARTILARAK BİZZAT KENDİSİNİN GAYRETLERİYLE GEREKLİ REVİZYONLAR YAPILMAK SURETİYLE 2007 YILINDA ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI OLMASININ NETİCESİNDE BÜYÜK BİR SÜRAT KAZANMIŞTIR.

GEREKLİ YATIRIM İZİNLERİ VE ÖDENEK TAHSİSLERİNİN YAPILMASINDAN SONRA 2008 YILINDA İHALEYE ÇIKILMIŞ VE 2009 YILINDA SONUÇLANAN İHALE NETİCESİNDE HOLDİNGİMİZ ŞİRKETLERİNDEN İLCİ İNŞAAT A.Ş. İLE DSİ ARASINDA SÖZLEŞME İMZALANMIŞTIR.

SÖZLEŞME İMZALANMASININ HEMEN AKABİNDE 2010 YILI BAŞINDA YER TESLİMİ YAPILMIŞ VE TÜNEL İNŞAATININ AÇACAK OLAN 7,8 METRE ÇAPINDA VE 200 METRE UZUNLUĞUNDAKİ “DEV” TBM ( TUNNEL BORING MACHINE) SİPARİŞ EDİLMİŞTİR. MAKİNANIN ŞANTİYE SAHASINDA MONTAJI TAMAMLANDIKTAN SONRA, TÜNEL DELME ÇALIŞMALARININ STARTI BİZZAT ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANIMIZ SAYIN PROF.DR. VEYSEL EROĞLU TARAFINDAN VERİLMEK SURETİYLE TEMEL ATMA MERASİMİ DÜZENLENMİŞTİR.

TÜNEL DELME İŞLEMLERİ 2014 YILININ ANİSAN AYINDA TAMAMLANMIŞ, SONRASINDA CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN KATILDIĞI TÖREN İLE, TÜNELDEN İLK SU VERİLMİŞTİR. GEÇEN 2 YILLIK SÜRE ZARFINDA TÜNEL İNŞAATI SÜREKLİ OLARAK OVAYA SU AKITMAYA DEVAM ETTİĞİNDEN GEÇİCİ KABUL İŞLEMLERİ, SULAMA SEZONUNUN OLMADIĞI 2016 YILI NİSAN AYINDA DSİ 15.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ MAKAMI TARAFINDAN OLUŞTURULAN KABUL HEYETİ MARİFETİYLE BAŞLAMIŞTIR.